O Katalogu

Katalog zbiorow romskich
Muzeum Okręgowe w Tarnowie skatalogowało swoje zbiory cyganologiczne.

W 2007 r. Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaproponowało kolejny przykład wykorzystania swojego unikatowego zbioru cyganianów – pierwszy tom dwujęzycznego Katalogu zbiorów cyganologicznych Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Catalogue of the Romany Collections at the District Museum in Tarnów. W ponad stu stronicowej publikacji na połyskliwym papierze odnajdziemy kolorowe fotografie eksponatów, będących w posiadaniu Muzeum, wraz z ich opisem.

Katalog podzielony jest na dwie części, z których pierwsza zawiera fotografie i skrócone opisy eksponatów kultury materialnej, druga zaś skupia się na tematach romskich w sztuce plastycznej. Zatem w części pierwszej odnajdziemy kolejno przedmioty użytkowe (wozy, namioty, przedmioty związane z końmi i innymi zwierzętami, narzędzia wykorzystywane przez romskich rzemieślników i ich wytwory), instrumenty muzyczne, rekwizyty magiczne, przedmioty dekoracyjne oraz zabawki, ubiory i ozdoby, galanterię i dodatki oraz akcesoria związane z typowymi profesjami romskimi.
Druga część przybliża Tematykę romską w sztuce, tematy cygańskie u znanych artystów polskich oraz twórczość Romów: malarstwo, rysunek, grafikę oraz obrazy w innych technikach i pozostałe przedstawienia Romów (rzeźba, techniki mieszane etc.). Zbiory muzealne obejmują dzieła artystów profesjonalnych i nieprofesjonalnych wywodzących się zarówno z grup romskich, jak i niecygańskich, należących do polskiej elity artystycznej, twórców ludowych i artystów zagranicznych.

W książkowej wersji Katalogu zbiorów cyganologicznych… w sumie zaprezentowano blisko cztery setki eksponatów. W planowanym do publikacji drugim woluminie odnajdziemy muzealne zbiory grafik ilustracyjnych i kart pocztowych o tematyce cygańskiej.

Większemu upowszechnieniu unikalnych na skalę Polski i Europy zbiorów romskich Muzeum Okręgowego w Tarnowie służy niniejsza witryna internetowa.

Wszystkie fotografie eksponatów wykonał Robert Moździerz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *